Ako vytvoriť logo v krivkách

Logo je úplne kľúčovým prvkom každej firmy. Je významnou súčasťou marketingu, či už ide o online kampane, alebo napríklad propagačné materiály. Logo by malo byť jedinečné a udávať nezameniteľnú podobu spoločnosti. Avšak aby ste ho mohli používať na svojich produktoch a materiáloch, je potrebné mať k dispozícii kvalitný základ – takzvané logo v krivkách. Ak neviete, ako vytvoriť logo v krivkách, nižšie sa to dozviete!

Vektorové vs. rastrové obrázky

Bežné obrázky napríklad vo formáte JPG či PNG sú tvorené jednotlivými pixelmi. Ide o takzvanú bitmapovú grafiku či rastrové obrázky. Dokáže vykresliť krásne obrázky, avšak na tvorbu loga sa práve nehodí. Také obrázky sú totiž pomerne veľké a nemožno s nimi ľahko manipulovať – pri zväčšení sa stráca ostrosť a detaily sú rozmazané.

Čo je to logo v krivkách? Ide o formát uloženia loga, vhodný na ďalšie upravovanie či výrobu materiálov

Logo by preto malo byť vyhotovené vo vektorovej grafike. Tá sa skladá z jednotlivých liniek a tvarov, nie z individuálnych pixelov. Vďaka tomu je možné ľubovoľne meniť veľkosť vektorových obrázkov, a to bez straty kvality a detailov. Kedykoľvek si tak môžete vybrať, či chcete vytlačiť malé logo na obálku, alebo zvolíte veľké rozmery do tlače na reklamnú plachtu.

Ako vytvoriť logo v krivkách – výber vhodného nástroja

Pokiaľ chcete pripraviť logo v krivkách, je dôležité na to zvoliť správny nástroj – teda program na tvorbu vektorovej grafiky. Jedným z najpopulárnejších je Adobe Illustrator, ktorý ponúka profesionálne funkcie a je vhodný pre pokročilých používateľov.

Ak hľadáte niečo jednoduchšie na rýchlu tvorbu loga, ponúkajú sa rôzne online nástroje. Využiť tak je možné jednoduché rozhranie a rôzne šablóny. Hotovú grafiku potom ľahko exportujete, pretože vektory podporuje aj bežný formát PDF.

Aký je teda najlepší program na tvorbu loga? Adobe Illustrator a Photoshop určite nebudú krokom vedľa!

Voľba konceptu a farieb

Ešte, než začnete tvoriť konkrétne logo, dobre si rozmyslite voľbu farieb a celkový koncept. Menej je často viac – snažte sa vybrať niekoľko základných farieb, ktoré spolu dobre ladia. Je potrebné zvážiť, aký dojem by logo malo vyvolávať a aký je jeho účel. Tomu potom prispôsobíte kreatívny proces, aby ste vytvorili grafiku presne na mieru danému účelu.

Tvorba náčrtku

Aby ste dosiahli ten najlepší výsledok, je vhodné si najskôr návrh načrtnúť rukou na papieri. Vyskúšajte rôzne tvary, kompozíciu a usporiadanie. Tak si lepšie ujasníte, akým smerom sa pri návrhu loga chcete vydať. Pri digitálnom návrhu potom máte jasnejšiu predstavu a viete, kde začať.

Potom už len stačí základný návrh ďalej vylepšovať. Najprv vytvorte základné línie a tvary. Potom pridávajte ďalšie prvky, aby ste dosiahli požadovaný vzhľad.

Ako vytvoriť logo v krivkách – prevod rastrového loga na vektor

Pokiaľ si nechcete logo robiť sami, najlepšie riešenie je obrátiť sa na profesionálov, ktorí vám ho dodajú vo vektoroch. Lenže niekedy sa môže stať, že logo, ktoré ste dostali, je v rastrovej grafike. V takom prípade je vhodné ho previesť na vektor. Na to je možné využiť praktickú funkciu v Adobe Illustrator, takzvanú vektorizáciu či tracing. Program automaticky prevedie bitmapovú grafiku na vektory. Vy to potom môžete ďalej upraviť, aby ste dosiahli optimálny výsledok.

Investície do vektorového loga

Tvorba vektorového loga je často náročnejšia ako výroba rastrových obrázkov. Výsledok však stojí zato. Vektorová grafika je totiž oveľa flexibilnejšia – také logo je možné využiť kdekoľvek, v ľubovoľných rozmeroch so zachovaním perfektných detailov. Či už ide o web, tlačoviny alebo napríklad firemnú prezentáciu, vždy budete pôsobiť profesionálne.

Pri tvorbe nového loga nie je nad čím premýšľať, vždy voľte vektorovú grafiku. Investícia času a úsilia sa vám vráti v podobe skvelého výsledku. Pokiaľ sa vám do ruky dostane rastrové logo, je vhodné venovať čas jeho prerobeniu na vektory, táto forma totiž naozaj pôsobí lepšie.

Dúfame, že už ste s nami zistili, ako vytvoriť logo v krivkách! Pokiaľ potrebujete, aby vaše logo žiarilo široko-ďaleko, nechajte si u nás vyrobiť neón na mieru s vaším logom!