Moderné technológie so sebou vždy prinášajú nové trendy, na ktoré nie sme zvyknutí, ale ktoré sa rýchlo stávajú štandardom. Loxone môže byť jednou z takýchto technológií. Loxone je systém, ktorý sa zameriava na ovládanie inteligentných budov a komerčných nehnuteľností, ale čoraz častejšie aj bežných domov. V bežnom dome dokáže automaticky ovládať takmer všetko, na čo si spomeniete – napríklad vykurovanie, tienenie, zabezpečenie, domáce spotrebiče a predovšetkým osvetlenie. Ak neviete, čo je Loxone a zaujíma vás, ako tento systém funguje, koľko Loxone stojí a čo od neho môžete očakávať, prečítajte si náš článok!
Každý systém, ktorý niečo ovláda, potrebuje nejaké centrálne ovládanie. V prípade systému Loxone je to Miniserver, ktorý je mozgom systému. Miniserver doslova premýšľa a porovnáva údaje z predchádzajúcich dní, ako aj sleduje napríklad predpoveď počasia, aby vám čo najviac spríjemnil pobyt v priestore a čo najviac šetril energiu.
Vzhľadom na to, že systémy LED osvetlenia sa stávajú čoraz bežnejším prvkom v domácnostiach, je Loxone zaujímavý aj pre nás. Samozrejme, je s ním možné ovládať aj prispôsobené LED neóny!
Loxone a ovládanie osvetlenia
Vzhľadom na zemepisnú šírku, v ktorej žijeme, je osvetlenie veľmi dôležitou súčasťou nášho života. Aj keď sa to počas letných mesiacov nemusí zdať, v zimnom období sme v kontakte s umelým svetlom prakticky celý deň. Jednou z hlavných častí, ktoré systém Loxone riadi, je preto osvetlenie. Čo teda dokáže systém Loxone urobiť so svetlom v miestnostiach?
Funkcie a možnosti ovládania osvetlenia pomocou systému Loxone:
1. Automatizácia osvetlenia
Azda hlavnou úlohou každej inteligentnej domácnosti je automatizácia. Aby ste sa nemuseli o nič starať. Loxone funguje rovnako, pretože dokáže vyhodnotiť prítomnosť ľudí na danom mieste a intenzitu svetla a podľa toho upraviť režimy osvetlenia. Vďaka snímačom pohybu a prítomnosti sa nemusíte o nič starať a všetko necháte na samotný systém. Ak predsa len chcete svetlo regulovať sami, k dispozícii sú samozrejme spínače Loxone, ktoré vám umožnia kedykoľvek prevziať kontrolu
2. Prednastavené scény
Cez deň očakávate iný typ osvetlenia, večer chcete niečo iné. Presne takto fungujú prednastavené scény, ktoré systému hovoria, ako sa má správať. Loxone vie, aký typ osvetlenia vám vyhovuje v akom dennom čase alebo pri akej činnosti. Môže napríklad automaticky stlmiť svetlá v okamihu, keď zapnete televízor. Ak vám aj tak nevyhovuje intenzita alebo farba svetla, môžete pomocou stmievača Loxone nastaviť všetko tak, ako aktuálne potrebujete.
3. Dynamické ovládanie farieb
Preč sú časy, keď ste farbu svetla v miestnosti mohli určiť maximálne podľa namontovanej žiarovky. Dnešná technológia LED umožňuje meniť farbu svetla podľa vášho želania, kedykoľvek a s akoukoľvek intenzitou. Farba svetla má zásadný vplyv na našu náladu a iná teplota svetla je vhodná na pracovné úlohy, iná na relaxáciu!
Čo je RGB? Červená zelená modrá – farebné spektrum, ktoré v závislosti od rôznych intenzít umožňuje miešanie farieb do konečného stavu. Ak máte pás RGBW, pridáte bielu – teda bielu v rôznych intenzitách!
A ako môžu vyzerať rôzne odtiene bieleho svetla?
4. Úspora energie
Aj keď sú LED pásy samy o sebe veľmi energeticky úsporné, samozrejme, najmenej energie spotrebujú, keď nesvietia. A to je aj úloha systému Loxone. Riadi intenzitu a vyhodnocuje, či je aktívne osvetlenie v danom okamihu vôbec potrebné. Systému môžete tiež povedať, aká úroveň osvetlenia je pre vás už príliš málo alebo príliš veľa, aby ste mohli spolu dobre žiť!
5. Loxone a iné systémy
Samozrejme, osvetlenie domu je len jedna časť, ktorú je potrebné riadiť. Najbližšie k osvetleniu má tieniaca technika domu. To znamená predovšetkým žalúzie a rolety, ktoré regulujú svetlo prichádzajúce do objektu. Okrem iného však regulujú aj teplotu, takže systém dokáže vyhodnotiť situáciu tak, ako by to človek nedokázal. Ďalšími prvkami, ktoré môže systém Loxone ovládať, sú potom alarmy, vykurovanie, klimatizácia, ohrev vody a podobne. Ak napríklad odchádzate na dovolenku, je možné takúto informáciu oznámiť domu a ten naplánuje svoju prevádzku tak, aby čo najviac ušetril a zároveň sa vrátil k maximálnemu pohodliu!
Ako Loxone vlastne funguje?
Malá časť už bola spomenutá v úvode. Hlavným prvkom je Miniserver, ktorý je mozgom celého systému. Čo však ďalej?
Miniserver spája rôzne moduly celého systému, napríklad modul Vzduch a modul Strom. Tieto moduly sa líšia najmä v spôsobe ich prepojenia. Kým modul Tree je pripojený pomocou káblov, modul Air sa používa tam, kde nie je možné viesť káble alebo sa už nenachádzajú. Môže ísť napríklad o záhradné domčeky alebo ďalšie integrácie Loxone.
- Loxone Tree je zbernicový systém, ktorý je optimalizovaný na pripojenie a ovládanie zariadení vrátane LED prvkov v rámci jedného káblového riešenia.
- Loxone Air je bezdrôtová technológia určená na ovládanie zariadení tam, kde nie je možné použiť kabeláž. Aj v tomto prípade možno LED svietidlá alebo iné osvetľovacie prvky ovládať bezdrôtovo.
Hlavným cieľom celého systému je zhromažďovať údaje čo najlepším spôsobom, aby sa dalo učiť a rozhodovať. Preto je vhodné, aby čo najviac prvkov, s ktorými sa v danej budove pracuje, fungovalo na rovnakom systéme. Všetko je prepojené.
Ako sa ovláda systém Loxone?
V ideálnom prípade vôbec. To je často hlavným želaním tých, ktorí inštalujú systém Loxone. Ale samozrejme, že je potrebné všetko trochu ovládať. Aké sú teda najčastejšie spôsoby ovládania celého systému Loxone?
- Mobilná aplikácia Loxone: Pravdepodobne najpoužívanejšia možnosť. Jednoducho si stiahnete aplikáciu do svojho smartfónu, ktorá vám potom umožní všetko sledovať a nastavovať podľa potreby.
- Nástenné ovládače: Aby ste nemuseli mať telefón neustále v ruke, samozrejmosťou sú fyzické spínače a ovládacie body na rôznych miestach v dome. Bežným prvkom je aj tablet, ktorý je umiestnený na jednom mieste, kde môžete rýchlo nastaviť všetko potrebné.
- Hlasom: Čím menej činnosti, tým lepšie! Preto je systém prirodzene pripravený aj na ovládanie hlasom prostredníctvom rôznych aplikácií, ako je Alexa alebo Google Assistant.
- Plná automatizácia: Nechajte úplne všetko na samotný systém. Loxone potom bude všetko spravovať tak, ako bude potrebovať.
Čo je loxone a koľko stojí?
Každá technológia má, samozrejme, svoju cenu, ale investícia by sa vám rozhodne mala vrátiť. Samozrejme, najlepšie je inštalovať novú technológiu pri stavbe domu a Loxone nie je iný. Cena inštalácie vždy závisí od zložitosti systému a veľkosti domu, ale samotná spoločnosť Loxone uvádza, že cena realizácie pre rodinný dom s rozlohou 120 m2 je menej ako 3500 EUR
Záver
Inteligentná domácnosť je pre väčšinu z nás pravdepodobne stále neznámym prvkom. Ale tak ako sme odolávali telefónom bez klávesnice, inteligentné domy sa pravdepodobne stanú úplne bežnými. A to z dvoch dôvodov. Pohodlie a úspory. A zároveň.