Teplá biela a studená biela

Každý sa už pravdepodobne stretol s tým, že jedna biela žiarovka je príjemnejšia ako druhá. Väčšine ľudí bude príjemnejšia teplá biela, ktorá vytvára oveľa útulnejšiu atmosféru. Naopak, studená biela je pre mnohých ľudí symbolom kancelárií a môže v ľuďoch vyvolávať nepríjemné pocity. Každý odtieň bielej má však svoje pre a proti a správnu teplotu svetla môžete samozrejme dosiahnuť kompromisom medzi teplou a studenou. Ak teda neviete, v čom sa teplá a studená biela líšia, dozviete sa to nižšie.

Čo znamenajú pojmy „teplá“ a „studená“ biela?

Ako sme už spomenuli v úvode, teplá biela a studená biela sa vzťahujú na odtieň klasického „bieleho“ svetla, ktoré dokáže žiarovka vytvoriť. Najčastejšie ide o LED žiarovky a teplota svetla sa meria v kelvinoch. Vo všeobecnosti platí, že čím viac Kelvinov, tým je biela farba studenejšia. Ide o základné pravidlo, ktoré vám pomôže zorientovať sa, aký typ bielej si zaobstarať.

  • Teplá biela (2700K – 3500K): ide o svetlo, ktoré sa najviac podobá „starým“ žiarovkám. Žltkastý odtieň svetla navodzuje príjemnú atmosféru a je najčastejšou voľbou, ktorú si ľudia do svojich bytov zaobstarávajú.
  • Studená biela (5000K – 6500K): čím viac Kelvinov, tým chladnejšie a modrastejšie nám odtieň pripadá. Tento typ svetla je vhodný najmä pre bdelosť a aktívnu činnosť – preto ho často nájdete na pracoviskách alebo športoviskách.

Farebnú škálu v kelvinoch môžete merať aj pri iných farbách ako bielej. Teplé farby (červená, žltá, oranžová) budú mať vždy nižšiu hodnotu kelvina ako studené farby (zelená, ľadovo modrá).

Najpodobnejšia bežnému dennému svetlu je teplá biela farba s hodnotou približne 5000 kelvinov. 2000 kelvinov alebo menej už môže vytvárať dojem západu slnka.

intenzita bieleho svetla

Ak si chcete vytvoriť vlastný neón na mieru, určite vás bude zaujímať náš vzorkovník farieb! Ak potrebujete poznať hodnoty Kelvinov a svetelného toku, napíšte nám!

Neon-vzornik-barev

Čo ešte môžeme pri svetle merať?

Kelvin je jednotka teploty svetla, ale čo ešte môžete vo svetle merať? Lumeny a luxy sú ďalšie jednotky, s ktorými sa môžete stretnúť v svietidlách.

Lumeny sa používajú na meranie intenzity daného typu svietidla. Hodnota teda hovorí o celkovom množstve svetla, ktoré svetlo produkuje. V tomto prípade je jasné, že čím vyššia je hodnota lúmenu, tým väčšia je intenzita vytvoreného svetla. Uvediem príklad – LED žiarovka, ktorá mi poskytuje intenzitu 800 lúmenov, generuje rovnaké množstvo svetla ako bežná 80W žiarovka.

Lux. Tie sa zaoberajú tým, koľko svetla dopadá na určitý povrch. Ide o jednotku, ktorá najčastejšie pracuje s intenzitou svetla – lúmenmi – v porovnaní s danou plochou – najčastejšie m2. Tieto jednotky sú kľúčové pri projektovaní budov, pretože predpisy zohľadňujú aj intenzitu svetla, ktorá by mala na pracovisku prevládať.

Teplá alebo studená biela? Podľa čoho sa rozhodnúť?

Keď sme vonku, počas dňa sa stretávame s rôznymi odtieňmi bieleho svetla. Ráno a večer sú to teplé rozdiely, potom počas poludnia teplota svetla dosahuje najchladnejšie odtiene. Tento prirodzený rytmus by ste mali dodržiavať aj pri výbere teploty svetla pre svoje projekty a priestory.

Ak si chcete vytvoriť vlastný LED neón, je potrebné pamätať ešte na jedno pravidlo. Studená biela je vhodná najmä pre firemné logá – nesie so sebou formálnosť a strohosť. Teplá biela je vhodnejšia pre útulnejšie miesta, ako sú napríklad kaviarne.

Kedy zvoliť teplú bielu?

Všade tam, kde chcete vytvoriť príjemnú, uvoľnenú atmosféru, by ste mali zvoliť teplú bielu. Táto farba evokuje pokojnejšie časti dňa a telo sa v tomto režime automaticky uvoľní. Kde je teda vhodná?

  • Obývacie izby: Akékoľvek miesto, ktoré je určené na uvoľnené stretnutia
  • Spálne: čím teplejšia biela, tým pokojnejší a lepší spánok
  • Kaviarne, reštaurácie: Miesta, kde majú mať ľudia pokoj a priestor na nezáväznú konverzáciu.

Kedy si vybrať studenú bielu?

Potrebujete sa sústrediť na prácu alebo podať iný výkon? Potom je vhodné osvetlenie v studenom bielom odtieni. Táto farba automaticky aktivizuje ľudí a povzbudzuje ich k vykonávaniu činností. Pracovne, kancelárie, športové zariadenia a podobné miesta sa najčastejšie osvetľujú studenou bielou farbou.

  • Kancelárie: Studená biela sa často nazýva „kancelárske svetlo“ z nejakého dôvodu.
  • Kuchyne, dielne, výroba: všade tam, kde naozaj potrebujete dobre vidieť a sústrediť sa.
  • Kúpeľne: Kúpeľňa je síce miestom, kde sa máte cítiť pohodlne, ale pri mnohých činnostiach potrebujete aj dobre vidieť!

Ako skombinovať farbu svetla s interiérom?

Farba svetla je dôležitým prvkom každého priestoru. Už len preto, že určuje, ako bude miestnosť vyzerať, keď bude osvetlená, je dobré mať na pamäti, aké typy osvetlenia zvoliť pri navrhovaní interiéru.

Kým teplá biela sa skvele hodí k prírodným materiálom, najmä k drevu, studená biela doplní napríklad kov, sklo alebo kameň. Platí tu jednoduché pravidlo – čo je teplé na dotyk, funguje dobre s teplou bielou a naopak!

Akú bielu si teda vybrať?

Vždy to závisí od situácie a účelu! Jednoducho neexistuje správny odtieň bielej a vždy sa musíte rozhodnúť podľa toho, čo od svetla na danom mieste a v danom čase potrebujete. Tak bude vždy úplne jasné, či je správna teplá alebo studená biela!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *